Sarajevo. Je podzimní večer. Když se podívám z okna hotelového pokoje v centru Starého města, vidím minaret mešity a v pozadí katolický kostel, z něhož zní silné vyzvánění. Kouřem komínů se proplétá zpěvná modlitba z mešity.
To jsou ty důvody proč tohle město protkané různými kulturami miluji.
Navštívila jsem se všehovšudy dvakrát a nemůžu na něj zapomenout! Dneska bych Vám tady chtěla tohle krásné město trochu přiblížit, aby jste pochopili že arabskou kulturu a orient nemusíte hledat jenom v Asii nebo Africe.
Staré město - Baščaršija
Hlavním lákadlem Sarajeva je starý osmanský bazar – Baščaršija. Překlad „hlavní tržiště“ je výstižný, Baščaršija je labyrint uliček, v jehož středu stojí nejkrásnější památky, Gazi Husrev-begova mešita s hodinovou věží.Bosna a Hercegovina je po Kosovu a Albánii zemí s největším podílem muslimů na počet obyvatel v Evropě a zde, na tržišti, pouhých 800 kilometrů od české hranice, pozná návštěvník opravdový muslimský svět včetně každodenních modliteb, mužů myjících si rituálně nohy, zpěvů muezzina a dalších tradic.
Přestože Sarajevo není bohaté město, tramvaje a domy jsou omlácené a zaprášené, ulicemi se denně prochází tisíce turistů. „Bylo cítit, že jsou obyvatelé Sarajeva na soužití kultur zvyklí,“
Mezi turisty z Japonska se proplétají saudsko-arabské ženy schované před světem v burce, muslimky dávající na odiv své bohatství krásnými šperky a společně s Američany, Italy, Francouzi a mnoha dalšími národnostmi se věnují místní atrakci, krmení obrovského hejna holubů.
Bazar láká nejen na památky, ale zejména na desítky restaurací s typickou pleskavicí a pivem a na všudypřítomné kavárny s vodní dýmkou a tureckým čajem. Prostě orient i Evropa se zde prolínají stejně dnes jako před staletími.
Deset minut chůze po hlavní třídě z velkého tržiště stoji Katedrála Srdce Ježíšovo a v jejím stínu slavná Galerie 11. Pokud se chcete dozvědět něco o válce, zhlédnout filmy i fotografie a podívat se zblízka, co byl masakr v Srebrenici, pak je to zde. Za vstupné zaplatí návštěvník v bosenské měně 12 konvertibilních marek, tedy přibližně šest eur.
„Asi to opravdu chce vidět. Jen tam běžte až na konci návštěvy Sarajeva, ať vám to nezkazí náladu na celý pobyt v tomto úžasném městě. A rada druhá, běžte až po obědě, protože jinak na něj ztratíte chuť. Už dlouho mě nic tak silně nezasáhlo,“ zní první český příspěvek na portálu TripAdvisor, kde návštěvníci píší své dojmy a hodnocení. Nedaleko galerie pak hoří věčný oheň za válečné oběti.
V samém centru Sarajeva můžete navštívit katolický kostel, pravoslavný chrám i židovské muzeum. Přesvědčíte se tak, že se ve městě střídaly různé kultury i náboženství, a že byla i období, kdy rozmanité světonázory dokázaly žít a existovat společně vedle sebe.
Návštěvník Sarajeva by se měl projít po pěší zóně Ferhadija. Touto ulicí se prochází Sarajevané v davech, které se valí od Baščaršiji, čtvrti s typickými obchůdky a řemeslnými dílnami, k Ali-pašově mešitě a zpět. Baščaršijské náměstí se sebiljem (kašnou) patří k nejznámějším místům Sarajeva.
K dalším významným památkám města patří Národní divadlo, Sarajevská knihovna a Starý a Nový židovský chrám.
Centrem města protéká řeka Miljacka, která se svými mosty a okolními mešitami vytváří jeden z charakteristických obrazů města. Směrem na jih od města pramení řeka Bosna. Pramen řeky (Vrelo Bosne) patří k významným přírodním památkám sarajevského okolí.
![]() |
hřbitov tyčící se na úpatí Sarajeva |
![]() |
pozůstatky nenávisti z války |
Budete-li mít centra města dost, ale nebude se vám chtít město opustit, zajeďte si k pramenu řeky Bosny - Vrelo Bosne - (na konečnou tramvaje směr Ilidža a pak pěšky nebo taxi). Je to příjemné místo na relaxaci (park s pramenem a vodními nádržemi), kde je i restaurace a atrakce pro děti (např. poníci). K tomuto místu si vezměte kočár tažený koni (není to drahé).
Staré ale fungující tramvaje |
Vodní dýmky vždy každý večer krásně provoní Staré centrum Sarajeva. |
Žádné komentáře